Şişecam Akustik Lamine Cam

Şişecam Akustik Lamine Cam, Şişecam Düzcam'ın gürültü kontrol camıdır.
 
Avantajlar
 • Dışarıdaki gürültü düzeyi, normal sakin bir ortam düzeyine indirilerek bireylerin yaşam kalitesi artırılır.
 •  Gürültünün insan sağlığına olan zararlı etkilerinin azaltılmasına katkıda bulunur.
 •  İnsanların cama çarpması sonucu oluşan kazalarda yaralanma riskini en aza indirger.
 •  Dışarıdan gelebilecek darbelere karşı güvenlik sağlar. Taş ve sopa gibi araçlarla yapılan saldırı ve hırsızlık girişimlerinde, içeri girişleri önler/geciktirir.
 •  Eşyaların ve kumaşların renklerinin solma nedeni olan ultraviyole (UV) ışınlarının geçişini %97-99 oranında engeller.
 •  Isıcam ünitelerinde de kullanılarak emniyet, güvenlik ve gürültü kontrolünün yanı sıra ısı yalıtımı da sağlanır.
 •  Low-E kaplamalı akustik lamine camlar ile etkin ısı kontrolü sağlanır
CE

Şişecam Akustik Lamine Cam, Şişecam Düzcam'ın gürültü kontrol camıdır. Gürültü düzeyi yüksek ortamlarda etkili ses yalıtımı sağlamak amacıyla özel olarak geliştirilmiştir. Aynı zamanda Şişecam Lamine Cam ürününün güvenlik özelliğine de sahiptir.

Daha iyi bir akustik performans için:
Daha kalın camlar kullanılmalı Çift veya çoklu cam kombinasyonlarında
farklı kalınlıklarda camlar kullanılmalı
Tek olarak veya çift cam
kombinasyonlarında lamine camlar
kullanılmalı
Tek olarak veya çift cam
kombinasyonlarında akustik lamine camlar
kullanılmalı

 

 •  Araç trafiğinin, uçak, tren gürültüsünün ve ana cadde, otoyol kenarında, araç ve korna gürültüsünün yoğun olduğu her yerde,
 •  Yüksek müzik ortamının bulunduğu etkinlikler, konser alanlarında,
 •  Toplantı odalarında,
 •  Çeviri kabinlerinde,
 •  Ofis bölmelerinde,
 •  Fabrikalarda,

Şişecam Akustik Lamine Cam kullanılabilir.

Şişecam Akustik Lamine Cam, iki veya daha fazla cam plakanın ses yalıtımı sağlayan özel akustik polivinil butiral (PVB) tabakalar yardımıyla, ısı ve basınç altında birleştirilmesiyle üretilir. PVB sayesinde akustik lamine camlar ses titreşimlerini bünyesinde sönümler, böylece karşı tarafa daha az ses geçişi sağlanır.

Etkin bir ses yalıtımı için yapıda, duvar, çatı ve doğramalar gibi ayırıcı elemanlarda da benzer önlemler alınması gerekmektedir.

Örnek Kombinasyonalar İçin Ses Yalıtım Değerleri

Cam Kombinasyonu Ses Yalıtım Değerleri
Rw C Ctr
8+0,76A+8 44 0 -2
(4+0,76A+4)+16+6 41 -2 -6
(4+0,76A+4)+16+8 42 -3 -7
(4+0,76A+4)+20+10 45 -1 -5
(5+0,76A+5)+16+6 42 -1 -5
(4+0,76A+4)+12+6+12+10 45 -1 -4

Şişecam Lamine Cam ve Şişecam Akustik Lamine Cam arasında yaklaşık olarak 3dB, Şişecam Renksiz Düzcam ve Şişecam Akustik Lamine Cam arasında ise 5 dB fark bulunmaktadır. Akustik izolasyonda 10dB = %50 gürültü azalmasına denk gelmektedir.

Düzeltme Faktörleri

C, Ctr Spektrum adaptasyon değerleri, belirli seslere maruz kalma ile ilgili olarak inşaat parçalarının uygunluğunu değerlendirir.

C ve Ctr spektrum uyum değerleri adı verilen bu düzeltme faktörleri, yapı parçasının EN tablosuna göre meydana gelen gürültülere bağlı Rw ses yalıtım ölçüsünü azaltmaktadır.

Rw (C, Ctr)=40 (-1,-5) değerine sahip bir yapı parçası 40 dB’lik yalıtım performansına sahiptir. Daha yüksek frekanslı gürültü kaynakları için ses yalıtımı 1 dB, düşük frekanslı kaynaklar için 5dB daha düşüktür.

Orta ve Yüksek Frekanslı Gürültü 
Rw + C
Düşük Frekanslı Gürültü 
Rw + Ctr
Binada oturan kimselerden gelen ses (televizyon, radyo, konuşma vb.)  
Oyun oynayan çocuklar  
Orta ve yüksek hızda tren geçişi Tren geçişi (düşük hızda)
>80 km/s otoyol trafiği Kent trafiği (düşük hızda)
Kısa mesafeli jet uçağı Uzun uçuş uçakları - pervaneli uçaklar
Orta ve yüksek frekans yayan fabrikalar Düşük ve orta frekans yayan fabrikalar
  Disko müziği

Örnek Gürültü Kaynakları İçin Gürültü Düzeyleri

Ses Seviyeleri ve Bunlara Karşılık Gelen Ses Basınç SeviyesiTablosu
Örnekler Ses basıncı seviyesi Lp dBSPL
Jet uçağı, 50 m uzakta 140
Ağrı eşiği 130
Rahatsızlık eşiği 120
Elektrikli testere, 1m uzaklıkta 110
Disko, hoparlörden 1 m uzakta 100
Dizel kamyon, 10 m uzakta 90
İşlek caddenin yaya kaldırımı, 5 m 80
Elektrik süpürgesi, 1 m uzaklık 70
Sohbet, 1 m 60
Ortalama ev 50
Sessiz kütüphane 40
Gece sessiz yatak odası 30
Televizyon stüdyosunda arka plan 20
Yaprak hışırdaması 10
Duyma eşiği 0

Kalite

Şişecam Akustik Lamine Cam TS EN ISO 12543 ve TS 3539 EN 1279 standartlarına uygun olarak üretilir

PVB Türü PVB Kalınlığı (mm) Cam Kalınlığı (mm) Standart Ebatlar (mm) Kalınlık Toleransları (mm)
Akustik 0,76 3+3 3210 x 2250 0,4
3210 x 2500
3210 x 6000
0,76 4+4 3210 x 2250 0,4
3210 x 2500
3210 x 6000
0,76 5+5 3210 x 2250 ± 0,4
3210 x 2500
3210 x 6000
0,76 6+6 3210 x 2250 ± 0,4
3210 x 2500

Ebat toleransları, =< 8 mm +5, -3; 8-10 mm +6, -4; 10 mm > +8, -6

Lamine Cam Kesimi

Lamine cam kesimi, lamine kesme masasında yapılır. Lamine kesme masasında cam aynı anda hem alttan hem de üstten kesilir. Daha sonra otomatik olarak, alt ve üst kırması yapılır. Düzcam kesim masalarında kesim yapmak lamine cam açısından sağlıksız bir yöntem olup lamine kesme masasına göre daha uzun bir sürede kesilir. Ayrıca camı çevirme zorluğu lamine camın kesim yapılmayan yüzden kırılmasına bile neden olabilir. Bu tip masalarda kesim yapan müşterilerimizin öncelikle kesim ölçüsüne göre önce X, sonra Y kesimi yapmaları gerekir. Özellikle 3+3, 4+4 kalınlığındaki lamine camlarda aynı anda hem X, hem de Y ölçüsünü kesip ayrımını yaptıktan sonra çevirmek amacıyla kesilmemiş yüzeyi vinç ile kaldırırken istenmeyen kırıklar meydana gelebilir.

Lamine kesim masası seçiminde; köprü kesim uzunluğu (3210 -6000 mm), masanın besleme şekli, camın taşınma sekli, masanın yatar kalkar olup olmadığı, ısıtma ekipmanı (infrared orta dalga), kesme kafası hassasiyeti, minimum kesme uzunluğu, alt ve üst kırma ekipmanları önemli etkenlerdir. Lamine cam kesiminde makine üreticilerinin değişik uygulamaları mevcut ise de, uçucu veya yıkanabilir kesim yağlarının kullanılması tavsiye edilir. Gazyağı ile kesim yapılmamalıdır. Kesime başlamadan önce besleme masasının ve lamine camın üzerindeki tozlar hava ile temizlenmelidir. Böylece kesim sistemi üzerindeki fotosel, led ve sviçlerin sık sık temizlenmesi gerekliliği azaltılmış olur. Lamine camın kenarlarındaki PVB çıkıntıları, üretim sırasında oluşmakta ve engellenememektedir. Bu taşmalar kesim bıçağı ile sıyrılarak kesim hassasiyetinin kaybolmaması sağlanır.

Ham cam kesiminde olduğu gibi lamine cam kesiminde de cam kalınlığına bağlı olarak değişik açılarda kesim rölesi (elması) kullanılır. 3+3 için 135o , 4+4 ve 5+5 için 145o , 6+6 için 145o veya 156o, daha kalın lamine camlar veya kalın PVB'li (0,76 mm dan daha fazla) lamine camlar için 156o lik elmaslar kullanılır. Lamine kesim masalarında genelde plastik gövdeli kesme elmasları kullanılır. Piyasada yaygın olarak 135o lik elmaslar beyaz, 145olik elmaslar siyah, 156olik elmaslar kırmızı plastik gövdelerde satılmakla beraber satın alma sırasında bunun satıcıdan doğrulanması tavsiye edilir.

Kesim elması seçimi kadar önemli bir faktör kesme kafalarına verilen basınç değeridir. Her makinanın kesim şartlarındaki min.-max. kesme basınç değerleri makine üreticisi tarafından verilmekle beraber bu değerlerin camın ve makinanın şartlarına göre revizesi gerekebilir.

Lamine Cam Kesimi ve Stoklanması Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Cam kendi ağırlığı ile alt kesme elmasına baskı uyguladığından, alt kesim elmasının basınç değeri üst elmasın basınç değerinden 0,1 veya 0,2 bar daha yüksek olmalıdır.

Kesim çizgisi üzerinde çapaklanmalar olursa, çapaklanmanın olduğu taraftaki basınç değerinin yüksek olduğu düşürülmesi gerekliliğini ifade eder. Aksi halde istenmeyen kırıklar oluşur.

Kesme elmasının açısı kullanıldıkça değişir. Bu nedenle kesme elması kullanım süresine bağlı olarak değiştirilmelidir.

Kesim basıncını değiştirirken, manometre üzerinden istenen değer direk ayarlanmamalı, önce basınç değeri 0 değerine düşürülüp, 1-2 sn. beklendikten sonra istenen değere yükseltilmelidir.

Kesim sırasında vantuzların camı sabit tuttuğu, varsa mekanik ölçü sağlayıcının cama tam bastığı kontrol edilmelidir.

Alt kesim kafası kesim yağı püskürtme mekanizması filtreli olmalıdır. Aksi halde kesim sırasında oluşan cam parçaları ve tozlar yağ püskürtme deliğini tıkayacağından camın istenmeyen şekilde kırılması meydana gelebilir.

Kesim sırasında üst kafanın yanında yer alan tekerlek alttaki camın kırılmasını sağlar (kesimi açar). Bu tekerleğin basıncına dikkat edilmesi gerekir. Eğer makinanın yerleşiminde veya kafaların paralelliğinde ayarsızlık varsa kesilen camın kırılması zor olur ve cam istenmeyen yerden kırılabilir. Bu tekerleğin camın kesim çizgisini ortalaması ve kesim çizgisinin bittiği noktadan cama basması gerekir. Tekerlek üzerinde kesme yağı ve toz birikimi ile oluşmuş tortular varsa, kırma sırasında patinaj yapacağından istenmeyen şekilde kırılmalar oluşabilir.

Bu durumlarda camın manuel olarak elle veya cama zarar vermeyecek kadar kuvvetle vurulan bir aparat ile bu kısımlarının açılması zorunludur.

Üstteki camın kırılması, makinanın altındaki kırma barı ve üst sıkıştırma barları ile yapılır. Bu barların düzgün ve aşınmamış olması zorunludur. Bu kırma sırasında varsa üst vantuzların camı tutması gerekir.

Kırma barlarındaki basınç farklılığı istenmeyen şekilde camın kırılmasına neden olabilir.

Kesim masasına gelen hava basıncında değişiklik olmamalıdır.

Kesim kafalarını hareket ettiren kayışların iç kısımları genellikle tellidir. Bu teller zamanla kırılıp, plastik katman özelliğini yitirebilir. Bu nedenle kayışların sürekli kontrol edilmelidir.

Kesme kafası pneumatik parçalarının rutin kontrolleri yapılmalı, yağ sızdırma veya keçe problemi gibi sorunlar rutin bakımlarla çözülmesi zorunludur. İstenmeyen kırıkların temelinde pneumatik aksamların bakımsızlığı yatabilir.

Alt ve üst kesim kafaları aynı anda aynı hizadan camı kesmelidir. Eğer iki kesim yeri arasında fark varsa cam ya şekerli (çapaklı) kopar ya da kırılır. Bu durumda kesim masası üreticisinin masa ayarlarını tekrar yapması gerekir.

Kesim sırasında oluşan cam parçaları ve tozlar, PVB'yi camdan ayrıştırmada kullanılan ısıtma rezistansının üzerinde birikerek, rezistansın opağımsı bir renge dönüşmesine neden olur. Zamanla biriken kirlilikler ve PVB damlaları nedeniyle PVB'nin camdan ayrılma süresi uzar, çapaklı kopmalar oluşur. Aşırı ısınma sonucu PVB iç kısıma kaçarak istenmeyen kırılmalar olabilir. Bir diğer dezavantajı da, bir kenarı aşırı ısıtılmış camın soğutma gerekliliğidir. Aksi halde aşırı ısınmış parça hemen kesilirse cam kırılabilir. Rezistans sürekli temiz durumda tutulmalı, özel temizleme sıvıları ile veya alkolle temizlenmelidir.

Kesme kafalarına hava taşıyan hortumlar sağlam ve deliksiz olmalıdır. Aksi halde atlamalı kesim nedeniyle camda istenmeyen kırıklar olabilir. Hortumlar çalışma sırasında hiçbir yere sürtmemelidir.

Kesme kafası üzerindeki camı takıp eden kesim sviçi sürekli yeşil yanmalıdır. Eğer göz kırparak kesim yapıyorsa bu atlamalı kesim yaptığının işaretidir. Bu durumda sviç pozisyonu ayarlanmalı veya değiştirilmelidir.

Lamine cam stoklama şartlarına azami önem verilmelidir. Nem ve sıcaklık şartlarından etkilenmemesi için azami özen gösterilmelidir. Lamine cam kesim sonrası yıkanmadan ve tamamen kurutulmadan yerine takılır ise korozyona uğraması kuvvetle muhtemeldir. Bu nedenle lamine cam tek ünite olarak takılacaksa yıkandıktan sonra takılmalıdır