Temperlenebilir Solar Low-E Cam

Şişecam Temperlenebilir Solar Low-E Cam, Şişecam Düzcam’ın temperlenebilir ısı ve güneş kontrol camıdır.
 
Avantajlar
  • Tek bir kaplama ile güneş kontrolü ve ısı yalıtımını bir arada sağlar.
  • Isıtma ve soğutma giderlerini azaltır.
  • Farklı performans seçenekleri ile projelerin farklı ihtiyaçlarına çözüm sunar.
  • Mimari trendler doğrultusunda binalarda cam yüzeylerinin genişlemesi ve cam kalınlıklarının artması ile doğan emniyet ihtiyacını karşılar. Cam kırıldığı zaman keskin olmayan küçük parçalara ayrılarak yaralanma riskini ortadan kaldırır.
  • Cam yüzeyinde oluşan buğulanmaları geciktirir.
  • Pencere önlerinin kışın soğuk, yazın sıcak olmasını önler.
CE

Şişecam Temperlenebilir Solar Low-E Cam, Şişecam Düzcam’ın temperlenebilir ısı ve güneş kontrol camıdır.

Akredite Isıcam Yetkili Üreticileri (IYÜ) tarafından Şişecam Temperlenebilir Solar Low-E Cam kullanılarak üretilen çift cam üniteleri, Isıcam K T ismiyle pazara sunulur.

Şişecam Temperlenebilir Solar Low-E Cam ile yapılan Isıcam K T, ısı kayıplarını sıradan çift cama göre %50 azaltarak kışın yakıt giderlerinden; güneş ısısı girişini ise sıradan çift cama göre %40-65 oranlarında azaltarak yazın soğutma masraflarından tasarruf sağlar. Temperlenmiş ısı ve güneş kontrol camı, tempersiz bir cama göre yaklaşık 5 kat daha dayanıklıdır.

Renkler

Temperlenebilir Solar Low-E cam, renksiz düzcamın yanı sıra talep üzerine yeşil, füme, bronz ve mavi renkli camlar üzerine de uygulanabilir

Şişecam Temperlenebilir Solar Low-E Cam, ısı ve güneş kontrolü özelliği ile kullanıcılara konforlu yaşam alanları sağlar; temperlenebilme özelliği ile emniyet ihtiyacına yönelik çözümler sunar.

Nötral 70/37; ısı ve güneş kontrolünün yanı sıra şeffaflığın ve düşük yansıtmanın ön plana çıktığı rezidans, konut, villa ve mağaza vitrin camları gibi projelerde gün ışığından maksimum faydalanılmasını sağlarken, güneş ısısı girişini sıradan çift cama göre %40 sınırlayarak yazın soğutma yüklerini azaltır.

Nötral 58/32; yüksek ışık geçirgenliği, etkin ısı ve güneş kontrolü ihtiyacı bulunan rezidans, ofis, hastane gibi ticari binalarda kullanılır.

Nötral 51/28; optimum gün ışığı ve maksimum güneş kontrolünün yanı sıra cephede yeşilimsi renk etkisi istenen ofis, hastane, otel gibi projelerde tercih edilir.

Nötral 50/27; optimum gün ışığı ve maksimum güneş kontrolünün yanı sıra cephede mavimsi renk etkisi talep edilen ofis, hastane, otel gibi projelerde tercih edilir.

Nötral 62/44; yüksek ışık geçirgenliği, ısı yalıtımı ve güneş kontrolü talep edilen rezidans ve okul projelerinde kullanılır​.

Nötral 50/33; optimum ışık geçirgenliği, ısı yalıtımı ve etkin güneş kontrolü tercih edilen LEED ve BREEAM gibi yeşil bina sertifikalı ofis, otel, hastane gibi projelere çözüm sunar.

Nötral 41/27; kontrollü gün ışığı ve daha etkin güneş kontrolünün ön plana çıktığı sıcak iklim bölgeleri ve çatı ışıklıklarında tercih edilir.​

Derin Mavi 40/28; kontrollü gün ışığı, daha etkin güneş kontrolü ve cephede mavi renk etkisi talep edilen projelere ve çatı ışıklıklarına ideal çözüm sunar

Şişecam Temperlenebilir Solar Low-E Cam, düzcam üzerine vakum ortamında elektron saçılma yöntemi ile ince bir metal/metaloksit tabakanın uygulanmasıyla elde edilen hat dışı kaplamalı camdır.

Performans Tabloları

Ürün Gün Işığı (EN 410) Güneş Enerjisi (EN 410) Isı Geçirgenlik Katsayısı (U Değeri) W / m2K (EN 673)
Geçirgenlik % Dışa Yansıtma % İçe Yansıtma % Renk Sadakati (Ra)
%
Direkt Geçirgenlik % Dışa Yansıtma % Soğurma % Toplam Geçirgenlik % Gölgeleme Katsayısı Kuru Hava Argon
6 mm Şişecam Temperlenebilir Solar Low-E Cam Nötral 70/37 +16 mm AB+ 6 mm Şişecam Renksiz Düzcam 69 15 17 95 34 37 29 36 0,42 1,3 1,1
​6 mm Şişecam Temperlenebilir Solar Low-E Cam Nötral 58/32 +16 mm AB+ 6 mm Şişecam Renksiz Düzcam ​57 ​21 ​19 ​93 ​29 ​35 ​36 ​32 ​0,37 ​1,3 ​​1,1
6 mm Şişecam Temperlenebilir Solar Low-E Cam Nötral 62/44 +16 mm AB+ 6 mm Şişecam Renksiz Düzcam 60 21 20 95 38 27 36 43 0,49 1,3 1,1
6 mm Şişecam Temperlenebilir Solar Low-E Cam Nötral 50/33 +16 mm AB +6 mm Şişecam Renksiz Düzcam 49 30 26 93 29 35 37 34 0.39 1,3 1,1
6 mm Şişecam Temperlenebilir Solar Low-E Cam Nötral 41/27 +16 mm AB +6 mm Şişecam Renksiz Düzcam 41 36 33 89 23 41 37 27 0.31 1,1 1,1

“Gün Işığı” ve “Güneş Enerjisi” değerleri, EN 410 standardına uygun olarak laboratuar ortamında ölçülmüş spektral veriler kullanılarak, “TNO Science and Industry“ - WIS 3.01 paket programında hesaplanmıştır.

Isı geçirgenlik katsayısı olan U değeri ise EN 673 standardına uygun olarak WIS 3.01 programıyla hesaplanmıştır. U değeri hesabında kullanılan emissivite değerleri, laboratuar ortamında EN 673 (Ek A) ve EN 12898’e uygun olarak ölçülmüştür.

Camların yüzeyleri boyunca parçalı güneş radyasyonuna maruz kalmaları, gece gündüz arasındaki sıcaklık farkları, camların ısı soğurma katsayıları veya doğrama cinsleri gibi faktörlerden dolayı ısıl kırılma riski ortaya çıkabilmektedir. Bu faktörlere bağlı olarak temperli ya da kısmi temperli cam kullanılması gerekebilir. Bu dokümanda ısıl kırılma risklerine yönelik herhangi bir hesaplama bulunmamaktadır. Bu konu ile ilgili sorularınız için lütfen Şişecam Düzcam ile irtibat kurunuz.

Bu doküman sadece bilgilendirme amaçlıdır ve içerdiği bilgiler herhangi bir uyarıya gerek olmaksızın Şişecam Düzcam tarafından değiştirilebilir.

Bu dokümanda verilen değerler ile fiili değerler arasında kullanım yerindeki koşullara bağlı olarak farklar oluşabilir. Bu farklardan dolayı Şişecam Düzcam hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Gün Işığı Geçirgenlik: Cama gelen ışığın camdan geçen yüzdesidir.

Gün Işığı Yansıtma (dış): Cama gelen ışığın cam tarafından geri yansıtılan yüzdesidir.

Güneş Enerjisi Toplam Geçirgenlik: Cam üzerine gelen toplam güneş enerjisinin içeriye giren yüzdesidir. Daha düşük güneş enerjisi toplam geçirgenlik değeri, daha iyi güneş kontrolü demektir.

Gölgeleme Katsayısı: Güneş enerjisi toplam geçirgenliğinin 3 mm renksiz camla kıyaslanmasıdır. Daha düşük gölgeleme katsayısı, daha iyi güneş kontrolü demektir.

Isı Geçirgenlik Katsayısı: Camlarda ısı yalıtımının ölçütüdür. Daha düşük U değeri, daha iyi bir ısı yalıtımı, daha az ısınma masrafı ve daha çok kış rahatlığı demektir.

Kalite

Isı ve güneş kontrol kaplamalı cam Şişecam Temperlenebilir Solar Low-E Cam, "TS EN 1096 Cam- Yapılarda Kullanılan- Kaplamalı Cam" standardına uygun olarak üretilmektedir

​Kalınlık (mm) Standart Ebatlar (mm)
6,0 3210x6000
8,0 3210x6000